Prof. Dr. Süleyman BERK

suleyman.berk@kocaelisaglik.edu.tr

1988 yılında Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesinden mezun olmuştur. Bir süre, Diyanet İşleri Başkanlığında İlçe Müftüsü olarak, 1994 – 2000 yılları arasında ise asistan olarak görev yapmıştır. Ekim 2010῾a kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İSMEK)῾nda Teknik Rehber ve Zümre Başkanı olarak çalışmıştır. 13 Mayıs 2012 tarihine kadar Zeytinburnu Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezinde Eğitim Danışmanı olarak görev yapmıştır.

1999 yılında Prof. Dr. Muhittin Serin danışmanlığında “Hattat Mustafa Râkım῾da Celi Sülüs ve Tuğra Estetiği” isimli doktora tezini tamamlamıştır.

2003 yılında ‴Hattat Mustafa Râkım Efendi‴ isimli eseri yayımlanmıştır. 2004 yılında, editörlüğünü yaptığı ‴Eyüplü Hattatlar‴ Eyüp Belediyesi yayınlarından, 2006 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi yayınları arasından ise ‴Hat San῾atı‴ isimli eseri yayımlanmıştır. Zeytinburnu Belediyesi yayınları arasından iki cilt ‴Zamanı Aşan Taşlar‴  adlı eseri yayımlanmıştır. Yayına hazırladığı, ‴Hattat Necmeddin Okyay‴ isimli eseri İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2011 yılında yayımlanmıştır.

2001 yılında T.C. Kültür Bakanlığı “Hat Ödülü”nü almıştır. 2005 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Hat Sanatçısı Kimlik Kartı verilmiş ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından üç defa Avustralya῾ya Hat Sanatını tanıtma amacıyla gönderimiştir.

Hâlen, İstanbul Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Öğretim Üyesidir.