Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Hocalarımızdan Prof. Dr. Halil ATMACA 02-03 Aralık 2023 tarihinde, Kazakistan Almati’ de doktorlara “Yağ kaynaklı kök hücre ve kandan elde edilen PRP nin ortopedik kullanımları hakkında güncel bilgiler” konulu eğitim verdi.”

30 Kasım 2023 tarihinde Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü 2. ve 3. sınıf öğrencileri ve KOSTÜ FTR Kulübü, ailemize yeni katılan 1. Sınıf öğrencilerine ‘Hoşgeldiniz’ demek için tanışma etkinliği düzenledi.”

Kocaeli İl Sağlık Müdürü Sayın Op. Dr. Yüksel PEHLEVAN 2023-2024 Akademik Yılı Sağlık Bilimleri Fakültesinin düzenlemiş olduğu “Sağlıkta Buluşmalar 1” Etkinliğine katıldı.

Üniversitemizde “Tai Chi & Çigong’un Hikayesi Gelenekten Geleceğe Çin Tıbbı Etkinliği” Düzenlendi.

Uzman Dr. Emine Dündar Ahi’nin sunumuyla “Tai Chi & Çigong’un Hikayesi Gelenekten Geleceğe Çin Tıbbı Etkinliği” düzenlendi.

Etkinliğe Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Pelin Yüksel Mayda, MYO Müdürümüz Doç. Dr. Ghassan İssa, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanımız Prof.Dr. Rabia Terzi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Gönül Ertunç Gülçelik, akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Prof. Dr. Yavuz Yakut’un Katılımıyla “Türkiye’de Fizyoterapist Olmak” Konulu Söyleşi Gerçekleştirildi.

turkiyede_fizyoterapist_olmak

Üniversitemiz Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü 8 Nisan Türkiye Fizyoterapistler Günü kapsamında, Prof. Dr. Yavuz Yakut’un konuk olduğu çevrim içi söyleşi gerçekleştirdi.

Söyleşiye Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Rabia Terzi ve Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Gönül Ertunç Gülçelik de katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Dekanımız Prof. Dr. Rabia Terzi, “İnsanlara zor zamanlarında destek olan, yaşam kalitelerini arttırmayı hedefleyen çok kutsal bir meslek grubu”  sözleriyle tüm öğrencilerin ve fizyoterapistlerin gününü kutladı.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Gönül Ertunç Gülçelik de “Hareket olan her yerde var olan bir grubuz” diyerek 8 Nisan Türkiye Fizyoterapistler Günü dolayısıyla öğrencilerini ve meslektaşlarını tebrik etti.

“Empati yapmayı tercih edeceğiz. Sempati yapmayı değil”

Bir dönem Türkiye Fizyoterapistler Derneği Başkanlığı da yapmış olan Prof. Dr. Yavuz Yakut, mesleğe dair önemli tavsiyelerde bulundu.

İletişimde empati ve sempati şeklinde iki kavramın olduğunu vurgulayan Yakut, “Empati yapmayı tercih edeceğiz. Sempati yapmayı değil. Empati ile sempatinin farkı şu; empati hastayı anlayabilme ve bu süreci yönetebilme becerisiyken sempati ise kendinizi hastanın yerine koymaktır. Bu çok yıpratıcı. Hastayla dertleri salt paylaşma değil, bize geldiği sorunlarına çözüm üretmek ve bu konuda rehberlik etmekle yükümlüyüz. Diğer kısmı değil. Dolayısıyla iletişim becerilerini geliştirmeniz için iletişimle ilgili eğitimlere katılmanızı öneririm” dedi.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü öğrencilerinin de sorularıyla katkı sunduğu söyleşi, bölüm öğrencilerinin 8 Nisan Türkiye Fizyoterapistler Günü için hazırlamış olduğu videonun gösterilmesinin ardından son buldu.