Yazılım Mühendisliği Bölümü

Yazılım mühendisliği, yazılımın planlanması, tasarımı, geliştirilmesi, test edilmesi, dağıtılması ve bakımının yapılması gibi süreçleri kapsayan bir disiplindir. Bilgisayar yazılımının profesyonelce üretimi ve yönetimi için birtakım mühendislik prensiplerini ve yöntemlerini kullanır. Bu disiplin, karmaşık yazılım sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi ve yönetimi için kullanılır ve çoğunlukla takım çalışması gerektirir. Yazılım mühendisleri, yazılımın kullanımı ve ihtiyaçları doğrultusunda gereksinimleri analiz eder, uygun bir mimari ve tasarım oluştururlar, kodlarlar, test ederler ve son olarak kullanıma hazır hale getirirler. Yazılım mühendisliği, güvenilir, kullanıcı dostu ve yüksek kaliteli yazılımların üretilmesi için kritik bir rol oynar.

Misyonumuz

Misyonumuz, verdiğimiz kaliteli eğitimle güncel teknolojileri ve gelişmeleri izleyen, teknoloji dünyasına hazır öğrenciler yetiştirmektir. Öğrencilerimizin öğrendiklerini geliştirerek insanlık için faydalı akademik çıktılar, yeni ürünler ve çözümler üretebilecek yetenekte olmaları hedeflerimiz arasındadır. Çevreye duyarlı, meslek etiğine ve insani değerlere sahip araştırmacı mühendisler yetiştirerek ülkemizin ve insanlığın gelişimine katkıda bulunmak misyonumuzun önemli bir parçasıdır.

Vizyonumuz

Sadece günümüz şartlarına değil geleceğe de hazır, üstün nitelikli ve sosyal sorumluluk sahibi ve aydın düşünceli mühendisler yetiştirerek ulusal ve uluslararası düzeyde saygın bir bölüm olmaktır.

Çalışma Alanları

Bölümümüzden mezun olacak öğrencilerimiz; kendi alanlarında iş girişimlerinde bulunabilmenin yanında, kamu kuruluşlarında veya ulusal/uluslararası ölçekli işletmelerde iş olanaklarına sahip olacaklardır.
Yazılım mühendisleri, aşağıdaki gibi birçok farklı sektörde çalışabilirler:
Teknoloji şirketleri: Yazılım mühendisleri, teknoloji şirketlerinde (Google, Microsoft, Amazon vb.) web uygulamaları, mobil uygulamalar, oyunlar ve diğer yazılım ürünlerinin geliştirilmesinde görev alabilirler.
Finansal hizmetler: Bankalar, sigorta şirketleri ve diğer finansal hizmetler kurumları, yazılım mühendislerinin müşterilerine hizmet sunan web uygulamaları, mobil uygulamalar ve diğer yazılım ürünleri geliştirmelerinde yardımcı olmaları için sık sık işe alırlar.
Sağlık sektörü: Yazılım mühendisleri, sağlık sektöründe tıbbi cihazlar, hasta kayıt sistemleri ve diğer sağlık uygulamaları gibi yazılım ürünlerinin geliştirilmesinde görev alabilirler.
E-ticaret: E-ticaret şirketleri, yazılım mühendislerinin web sitelerinin, alışveriş sepetlerinin, ödeme sistemlerinin ve diğer ilgili yazılım ürünlerinin geliştirilmesinde yardımcı olmaları için sık sık işe alırlar.
Devlet ve kamu hizmetleri: Devlet kurumları ve kamu hizmetleri, yazılım mühendislerinin vergi beyannameleri, seçim sistemleri, vergi tahsilatı ve diğer kamu hizmetleri için yazılım ürünlerinin geliştirilmesine yardımcı olmaları için sık sık işe alırlar.
Yazılım mühendislerinin çalışabilecekleri diğer sektörler arasında savunma, havacılık, eğitim, medya ve eğlence yer alabilir.

FAKÜLTE ORTAK SEÇMELİ
Pazartesi 09.00 – 10.00 10.00 – 11.00 11.00 – 12.00 12.00 -13.00 12.00 – 14.00 14.00 – 15.00 15.00 – 16.00 16.00 – 17.00 17.00 – 18.00 19.00 – 21.00
Pazartesi
Salı İlk ve Acil Yardım
Öğr. Gör. Mehtap AKKOÇ
D403
Bilişim Teknolojileri
Öğr. Gör. Gözde Mihran KAYA
Büyük Lab.
Çarşamba Fiziksel Aktivite ve Sağlıklı Yaşam
Öğr. Gör. Ebru SEVER
M201
Yoga
Dr. Öğr. Üyesi Tuğba ÖZDEMİR
D202
Kişisel Gelişim ve Kendini Keşfetme
Prof. Dr. Doğan KOCA
Online
Perşembe
Cuma